Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24ADRPS3191G1Z6
Approx. Rs 4,660 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacitance | 6800 MFD |
| Terminals | 2 |
| Brand | KENDEIL |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 450 VDC |
| Color | Black |
| Model Name/Number | K01450682 |
| Size | 76 mm |
| Height | 145 mm |
Approx. Rs 6,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | Itelcond |
| Capacitance | 15000 MFD |
| Usage/Application | Power |
| Tolerance | 20% |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 400 |
Approx. Rs 5,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Capacitance | 25kgar |
| Terminals | Yes |
| Capacitor Type | Aluminum Gas fild |
| Usage/Application | Industrial Power factor |
| Voltage Rating | 525 vac |
| Brand | Epcos |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 205 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | TOPCAP |
| Terminals | 2 |
| Part Number | THC 18.34 |
| Capacitance | 60 MFD |
| Usage/Application | Welding Machine |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 700VDC |
Approx. Rs 1,475 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacitance | 4.7 MFD |
| Terminals | 2 |
| Brand | SZS |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 1200 V |
| Usage/Application | Welding Machine |
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | SAMWHA |
| Part Number | CE-HF |
| Mounting Type | PCB MOUNTED |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 400 VDC |
| Capacitance | 1200 MFD |
Approx. Rs 3,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Type | Dry Filled |
| Usage/Application | UPS |
| Brand | Simcap |
| Terminals | 2 |
| Capacitance | 150 MFD |
| Impregnation | Dry Type |
| Material | Aluminium |
| Tolerance | 5% |
| Color | Silver |
Approx. Rs 900 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Terminals | 2 |
| Brand | Tibcon |
| Capacitance | 144 MFD |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Usage/Application | Agriculture, 2 Phase to 3 Phase |
| Material | Metal |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 440 VAC |
| Color | Grey |
“Rajdhani Electricals” are a leading Manufacturer and Trader of a wide range of Power Capacitors, AC Capacitor, Axial Capacitor, etc. Situated in Ahmedabad (Gujarat, India), we have constructed a wide and well functional infrastructural unit that plays an important role in the growth of our company. We offer these products at reasonable rates and deliver these within the promised time-frame. Under the headship of “Mr. Chandrakant Bhai” (Proprietor), we have gained a huge clientele across the nation
Approx. Rs 708 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Terminals | 2 |
| Capacitance | 500 PF |
| Voltage Rating | 7.5 KV DC |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 200 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | SAMWHA |
| Terminals | 2 |
| Mounting Type | PCB MOUNTED |
| Capacitance | 390 MFD |
| Voltage Rating | 450 WV |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 200 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | CAPXON |
| Terminals | 2 |
| Mounting Type | PCB MOUNTED |
| Capacitance | 820 MFD |
| Voltage Rating | 450V |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 205 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | SAMWHA |
| Terminals | 2 |
| Mounting Type | PCB MOUNTED |
| Capacitance | 470 MFD |
| Voltage Rating | 450WV |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 250 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | KIKEN |
| Part Number | KI5H |
| Mounting Type | PCB MOUNTED |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 450 VDC |
| Capacitance | 470 MFD |
Approx. Rs 1,800 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | BHC |
| Terminals | 2 |
| Part Number | 40/085/56 |
| Capacitance | 4700 MFD |
| Tolerance | 20% |
| Color | BLACK |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 400 VDC |
Approx. Rs 2,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Terminals | 2 |
| Capacitance | 3900 MFD |
| Usage/Application | Power |
| Material | Aluminium |
| Tolerance | 20% |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 550 VDC |
Approx. Rs 200 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | Indtech |
| Capacitance | 65MFD |
| Usage/Application | Power |
| Tolerance | 20% |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 2,800 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | Elite |
| Terminals | 2 |
| Capacitance | 10000 MFD |
| Usage/Application | Power |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 400 VAC |
Approx. Rs 2,360 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Usage/Application | Power |
| Capacitance | 10 Kvar |
| Terminals | 2 |
| Tolerance | 20% |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 2,183 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Terminals | 2 |
| Capacitance | 3300 MFD |
| Usage/Application | Power |
| Tolerance | 20% |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 450VDC |
Approx. Rs 2,655 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | Alcon Electrolyte |
| Capacitance | 6800 MFD |
| Usage/Application | Power |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 315 VDC |
Approx. Rs 1,357 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | Alcon Electrolyte |
| Capacitance | 2200 MFD |
| Usage/Application | Power |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 450 VDC |
Approx. Rs 620 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | Epcos |
| Usage/Application | Power |
| Capacitance | 2 Kvr |
| Terminals | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 440 V |
| Current | 3.9 Amp |
Approx. Rs 400 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Terminals | 2 |
| Capacitance | 1000 PF |
| Voltage Rating | 10KV DC |
| Tolerance | 5% |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 300 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | Simcap |
| Capacitance | 1.05 MFD |
| Usage/Application | Power |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 2500 VAC |
Approx. Rs 300 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | Simcap |
| Capacitance | 1.0 MFD |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 2100 VAC |
Approx. Rs 6,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Terminals | 2 |
| Brand | SIMCAP |
| Capacitance | 400 MFD |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage Rating | 550 VAC |
| Usage/Application | UPS |
| Material | METAL |
| Tolerance | 5% |
| Capacitor Size | 80 mm |
Approx. Rs 1,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Terminals | 2 |
| Brand | SIMCAP |
| Capacitance | 100 MFD |
| Voltage Rating | 550 VAC |
| Usage/Application | UPS |
| Tolerance | 5% |
| Color | Silver |
| Capacitor Size | 63 mm |
| Length | 190 mm |
Explore More Products
© Rajdhani Electricals. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited