Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24ADRPS3191G1Z6
Approx. Rs 4,800 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacitance | 630 MFD |
| Brand | ALCON |
| Terminals | 2 |
| Part Number | DCL-41-187 REV 00 |
| Mounting Type | Stud |
| Voltage Rating | 1100 VDC |
| Usage/Application | Power |
| Tolerance | 10% |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 2,200 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | EPCOS |
| Capacitance | 4700 MFD |
| Voltage Rating | 450V |
| Usage/Application | UPS |
| Tolerance | 5% |
| Model No | B43455-S5478-M1 |
Approx. Rs 2,200 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Terminals | 2 |
| Brand | EPCOS |
| Capacitance | 6800 MFD |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Material | Aluminium |
| Tolerance | 5% |
| Color | BLACK |
| Size | 76.9mm dia & 143.7mm height |
| I Deal In | New Only |
| Model No | B43457-S4688-Q3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 350 VDC |
Approx. Rs 2,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | Alcon Electronics |
| Capacitance | 4700 MFD |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 450 VDC |
Approx. Rs 2,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| I Deal In | New Only |
| Model No | B43510-A5228-M2 |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacitance | 2200 MFD |
| Voltage Rating | 450 VDC |
| Color | Black |
Approx. Rs 225 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Terminals | 2 |
| Brand | EPCOS |
| Capacitance | 36 MFD |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Material | Aluminium |
| Tolerance | 5% |
| Color | SILVER |
| Features | BURST PROOF |
| I Deal In | New Only |
| Model No | B32332-150 |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 440 VAC |
Approx. Rs 1,800 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacitance | 4700 MFD |
| Terminals | 2 |
| Tolerance | 5% |
| Brand | GXA |
| Color | BLACK |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 450 VDC |
Approx. Rs 1,900 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Type of Capacitor | Aluminium Electrolytic Capacitors |
| Terminals | 2 |
| Voltage Range | 50 VDC - 450 VDC |
| Brand | Alcon Electronics |
| Capacitance | 4700 MFD |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 450 VAC |
We “Rajdhani Electricals” are a leading Manufacturer and Trader of a wide range of Power Capacitors, AC Capacitor, Axial Capacitor, etc.
Approx. Rs 3,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Terminals | 2 |
| Brand | ALCON |
| Capacitance | 10000 MFD |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Usage/Application | UPS |
| Material | Aluminium |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 315 VDC |
| Color | BLACK |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 1,950 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Terminals | 2 |
| Brand | ALCON ELECTROLYTIC |
| Capacitance | 4700 MFD |
| Voltage Rating | 450 VDC |
| Tolerance | 20% |
| Color | Black |
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Terminals | 2 |
| Brand | Alcon |
| Capacitance | 0.68 MFD |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 1250 VAC |
Approx. Rs 115 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Terminals | 2 |
| Brand | SimCap |
| Capacitance | 40/50 MFD |
| Usage/Application | Electric Motor |
| Material | Aluminium |
| Tolerance | 5% |
| Country of Origin | Made in India |
| Vehicle | 230V |
Approx. Rs 2,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Terminals | 2 |
| Brand | Alcon Electronics |
| Capacitance | 10000 MFD |
| Usage/Application | Power |
| Tolerance | 20% |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 250 VDC |
Approx. Rs 2,400 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | Epcos |
| Capacitance | 133MFD |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 1,950 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | Junzl |
| Terminals | 2 |
| Capacitance | 6800 MFD |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 400V |
Approx. Rs 165 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Terminals | 2 |
| Capacitance | 50 MFD |
| Usage/Application | Power |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
Approx. Rs 100 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | EPCOS |
| Capacitance | 50MFD |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| Usage/Application | Submersible Panel |
| Tolerance | 5% |
| Model No | B32328F |
Approx. Rs 4,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | Alcon |
| Capacitance | 3300 MFD |
| Mounting Type | Screw terminal |
| Usage/Application | Power |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | VDC |
Product Price :Get Latest Price
Product Details:| Brand | alcon |
| Usage/Application | Power |
| Color | black |
Approx. Rs 1,900 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Terminals | 2 |
| Brand | NIPPON CHEMI CON |
| Capacitance | 6800 MFD |
| Material | Aluminium |
| Tolerance | 5% |
| Color | BLACK |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 400VDC |
Approx. Rs 1,600 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | Nippon Chemicon |
| Terminals | 2 |
| Capacitance | 4700 MFD |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 400 V |
Approx. Rs 10,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Terminals | 2 |
| Brand | SIMCAP |
| Capacitance | 6 MFD |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Voltage Rating | 3000 VDC |
| Usage/Application | UPS, UV LAMP, IMPORTED MACHINERY, PRINTING PRESS |
| Material | Aluminium |
| Tolerance | 5% |
Approx. Rs 400 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Terminals | 2 |
| Brand | I CAP |
| Capacitance | 50+10 MFD |
| Voltage Rating | 440 VAC |
| Material | Plastic |
| Tolerance | 5% |
| Color | WHITE |
Approx. Rs 1,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Terminals | 2 |
| Brand | SFPL |
| Capacitance | 10000 MFD |
| Voltage Rating | 200 V |
| Tolerance | 30% |
| Color | BLACK |
Approx. Rs 600 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Usage/Application | Air conditioner/Motor |
| Capacitance | 4700 uF |
| Voltage Rating | 63V DC |
| Brand | Keltron |
| Material | Aluminium |
Approx. Rs 1,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Terminals | 2 |
| Brand | EPCOS |
| Capacitance | 50 MFD |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Tolerance | 5% |
| Color | SILVER |
| I Deal In | New Only |
| Model No | B32461-A5032-B900 |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 500 VAC |
Approx. Rs 2,220 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Terminals | 2 |
| Brand | EPCOS |
| Capacitance | 3500 MFD |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Usage/Application | UPS |
| Tolerance | 5% |
| I Deal In | New Only |
| Model No | B43564-S5338-M3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 450 VDC |
Approx. Rs 1,800 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacitance | 3300 MFD |
| Brand | RESCON |
| Usage/Application | Motor |
| Tolerance | 5% |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 350 VDC |
Explore More Products
© Rajdhani Electricals. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited