Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24ADRPS3191G1Z6
Approx. Rs 2,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Usage/Application | Power |
| Brand | Simcap |
| Terminals | 2 |
| Capacitance | 200 MFD |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 350 VAC |
Approx. Rs 1,770 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Terminals | 2 |
| Brand | EPCOS |
| Capacitance | 100 MFD |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Voltage Rating | 550 VAC |
| Usage/Application | UPS |
| Material | Aluminium |
| Tolerance | 5% |
Approx. Rs 825 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Terminals | 2 |
| Brand | EPCOS |
| Capacitance | 100 MFD |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| Usage/Application | UPS |
| Material | Aluminium |
| Tolerance | 5% |
Approx. Rs 390 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Terminals | 2 |
| Voltage Rating | 250V |
| Brand | Simcap |
| Usage/Application | Motor |
| Material | Aluminium |
| Tolerance | 5% |
| Capacitor Type | Motor Start Capacitor |
Approx. Rs 2,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Usage/Application | UPS |
| Terminals | 2 |
| Brand | SIMCAP |
| Capacitor Type | Aluminium Electrolytic |
| Capacitance | 200 MFD |
| Impregnation | Dry Type |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Voltage Rating | 330 VAC |
| Material | Aluminium |
| Tolerance | 5% |
| Color | Silver |
Approx. Rs 200 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacitance | 50 MFD |
| Usage/Application | UPS |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Brand | SIMCAP |
| Voltage Rating | 500 VAC |
| Capacitor Size | 3.9 Kvar |
| Phase | 1 |
| Power Source | AC |
| Terminals | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 1,100 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacitance | 4.7 MFD |
| Terminals | 2 |
| Usage/Application | MOTOR, UPS, POWER |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Voltage Rating | 1200 VAC |
| Material | Aluminium |
| Tolerance | 5% |
| Brand | SIMCAP |
Approx. Rs 2,125 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacitance | 12 MFD |
| Terminals | 2 |
| Usage/Application | MOTOR, UPS, POWER |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Voltage Rating | 1000 VAC |
| Material | Aluminium |
| Tolerance | 5% |
| Brand | SIMCAP |
| Capacitor Type | Dry Filled |
Approx. Rs 805 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacitance | 50 MFD |
| Terminals | 2 |
| Usage/Application | AIR CONDITION, MOTOR, UPS |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Voltage Rating | 450 VAC |
| Material | Aluminium |
| Tolerance | 5% |
| Brand | EPCOS |
| Capacitor Type | Dry Filled |
Explore More Products
© Rajdhani Electricals. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited